. Obsługiwane przez usługę Blogger.
RSS

Zamieć nastaje, Koszałek zostaje

Rozpadało się na dobre, okolica nie tylko śniegiem puszystym przysypana, ale i oszroniona. Trochę wieje, chociaż mróz jeszcze nie pokazał pazura. To oczywiście niejedyne powody, aby w Maniówce zatrzymać Koszałka.  Ale o tym sza... .

Skoro krasnale to naród nieduży, bo but chłopski wydaje mu się ratuszem, a kufel kwarciany studnią, to jak  tu Koszałka na suwalskie rogatki puścić z ciężkim garncem atramentu, z piórem jak karabinem i ogromnymi księgami. Na wąsach wisiałyby mu zaraz sople, a cieniuchna opończa z kapturem nie ogrzałaby skrzata.


A zatem siedzi kronikarz w suwalskiej  Nowej Wsi, mądre książki rozłożył i pisze. Koszałkowa chętnie  z   pomocą dosiadła, bo dziś nijak na podwórze nosa wysadzić. A zimą na zapiecku warto posiedzieć - szczególnie w dobrym towarzystwie.
Z kronik wynika, że Nowa Wieś została założona w czasach, kiedy na półwyspie wigierskim kameduli gospodarowali. Zakonnicy nad jeziorem Wigry nie tylko klasztor okazały wznieśli, ale i w okolicy liczne rudnie, smolarnie, cegielnie i folwarki założyli. Zapiski podają, że w 1745r. już Nowa Wieś istniała, a w 1788r. liczyła 27 gospodarstw.
Ważnym wydarzeniem w życiu wsi był rok 1923, wtedy to rozpoczęto budowę szkoły, na ziemi, którą podarował Bolesław Izbicki. Szkołę budowano trzy lata, wspólnym wysiłkiem mieszkańców, robotą kierował Antoni Kolenkiewicz, wykonawcą był Bezdziecki z synami, a pomagali wszyscy ze wsi. Wtedy wójtem był Józef Poźniak, a sołtysem Piotr Łukowski.


Budynek ten istnieje do dziś, obecnie jest remontowany, właśnie tu szperamy w starych księgach razem z Koszałkiem, a niektórymi zapiskami chcemy się z Tobą podzielić.
                                                                                                Koszałkowa

P.S. A Ty czasem pomyśl, że...

"W górach, w jamach, pod kamykiem,
Na zapiecku, czy w komorze
Siedzą sobie Krasnoludki
W byle jakiej mysiej norze..."

Maria Konopnicka - "O Krasnoludkach i o sierotce Marysi"

Rysunki Koszałka - Opałka są autorstwa Haliny Mackiewicz.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 komentarze:

Prześlij komentarz