. Obsługiwane przez usługę Blogger.
RSS

Odkrywanie, dociekanie


Co kryje się pod nazwą Maniówka?



Rzeka, która płynie nieopodal Nowej Wsi zwie się Maniówka. Nazwa zaiste ciekawa jak i sama rzeka. Sąsiaduje z polami gospodarzy z Lipniaka i Nowej Wsi, ale chętnie skrywa się w lasach i bagnach. Niektóre jej odcinki szczególnie ulubione są przez bobry. Chciałoby się zapytać: „Panie Bobrze, czy Ci nad Maniówką dobrze?” Odpowiedź zapewne byłaby krótka i zdecydowana. Ci słynni „drwale” nad rzeką organizują swoje stołówki, wydeptują liczne ścieżki i szlaki transportowe. Budują żeremia i tamy tworząc zapory i podpiętrzone fragmenty. Te zaporowe zbiorniki bobrowe na wodzie obfitują w liczne ryby, mięczaki, skorupiaki. To są przysmaki wydr, które  też tu pomieszkują.
Liczni mieszkańcy tej ziemi odkryli wiele tajemniczych miejsc nad brzegami Maniówki. Podziwiali nietypowe zioła, które rosną w pobliżu rzeki,  o nazwach również nietypowych, niecodziennych i mało znanych: gwiazdnica gajowa, kopytnik pospolity, szczyr trwały, świerząbek korzenny. Warto i dziś tę baśniowość odkryć.
Maniówka uchodzi za jedną z piękniejszych rzek Wigierskiego Parku Narodowego, niewielka, ale bystra, naturalna w całej swej rozciągłości, zasilana licznymi źródłami i wodami wysiękowymi, otoczona uwodnionymi torfowiskami, bagienną roślinnością i łęgiem olszowym.  Łączy się z rzeką Wiatrołużą jako jej prawobrzeżny dopływ. Wspólnie podążają do jeziora Pierty, stamtąd Piertanka płynąc przez jezioro Omułówek wszystkie zebrane wody doprowadza do jeziora Wigry.
Okoliczni, starsi mieszkańcy nazwę Maniówka kojarzą z kilkoma siedliskami wiejskimi, które znajdowały się w pobliżu Lipniaka i Nowej Wsi. Co stało się z dawną osadą? Nie ma jej na współczesnych mapach... Może Koszałek odnajdzie  ważne zapiski w swoich kronikach? 
Ale za to od ponad dwudziestu lat istnieje w Nowej Wsi ośrodek wypoczynkowo-rehabilitacyjny „Maniówka".
Bajkowy charakter rzeki niewątpliwy wpływ będzie miał na urok miejsca – Nowa Wieś 9! A tajemnica osady Maniówka? Tajemnica zawsze towarzyszy baśniom!
Teraz te miejsca łączy ta sama nazwa.
                                                                         Koszałkowa 



                                                                                                                                                               

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 komentarze:

Prześlij komentarz