. Obsługiwane przez usługę Blogger.
RSS

Magia Puńska


Sierpniowe Warsztaty Prezentacji i Inspiracji

31 sierpnia 2013r.,  godz. 17.00, Puńsk, zbiórka – plac przy kościele
Organizatorzy:
SIRT, Maniówka - CeTIK,  Litewskie Centrum Kultury Ludowej w Puńsku, Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce

Muzeum – Galeria „Stara Plebania”- obejrzenie wystawy „Krajka w życiu człowieka”, „Drogą tradycji rękodzieła”, przedmiotów związanych z obróbką lnu i wełny, tkanin tradycyjnych… Przewodnikiem nie tylko po „Plebanii” będzie p. Aldona Wojciechowska, nauczycielka, etnograf, pasjonatka kultury ludowej regionu. Aldona Wojciechowska ponadto prowadzi warsztaty z zakresu wyrobu krajek metodą klockową, plecionek oraz wycinanek w postaci firanek, a także wyrobów ze słomy – o czym opowie!

Wieńce dożynkowe – oglądnięcie poświęconych wieńców 15 sierpnia podczas Zielnej w Puńsku.

Skansen – zwiedzenie XIX-wiecznej zagrody w Puńsku oraz Wioski Dwóch Mistrzów.

Żniwne zwyczaje rozmaitespotkanie w Litewskim Centrum Kultury Ludowej w Puńsku  lub w siedzibie Stowarzyszenia Litewskiej Kultury Etnicznej poprowadzi Aldona Wojciechowska. Posłuchamy opowieści  o miejscowych tradycjach żniwnych i przygotowanym widowisku przez grupę etnograficzną GIMTINE pt. „Dożynki na dworze w Krasnogrudzie’’. Grupa działa pod patronatem Stowarzyszenia i jest ogólnopolskim laureatem w dziedzinie teatrów wiejskich. Wypowiedź uzupełni Mirosław Nalaskowski, muzyk, folklorysta Suwalskiego Ośrodka Kultury, konsultant folkloru muzycznego i obrzędowości na terenie Suwalszczyzny i Mazur Wschodnich. Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna historycznych zdjęć i zapisów video związanych z tradycjami żniwnymi. Film komentować będzie Aldona Wojciechowska.

Bibliografia książek i czasopism o tematyce żniwnej i dożynkowej prezentacja opracowania  Józefy Drozdowskiej z Biblioteki Pedagogicznej Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach, Filia w Augustowie.

Warsztaty - wiązanie tradycyjnej równianki poprowadzi etnografka Anastazja Sidor i Anna Budzejko, zdobywczyni tegorocznej nagrody w Białostockim Muzeum Wsi w Jurowcach.

Zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie!
                                                                                                      Koszałkowa




  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 komentarze:

Prześlij komentarz